Jest kilka czynników, na które należy zwrócić uwagę, gdy przystępuje się do wzniesienia płotu. Zanim zacznie się montaż ogrodzeń należy zaplanować ich wygląd, wysokość i odległość od sąsiedniej posesji. Podyktowane jest to i miejscowym prawem lokalnym dotyczącym wznoszenia ogrodzeń, a także tym, aby uniknąć sąsiedzkich sporów. Istnieją różne przepisy dotyczące odległości i górnych limitów ogrodzeń, na których wzniesienie nie potrzeba pozwoleń. W takim wypadku ogrodzenie powinno odpowiadać zwyczajom panującym w okolicy. Na przykład, jeśli wszyscy sąsiedzi mają metalowy płot o wysokości 1 metra, to płot o wysokości 2 metrów nie pasuje do krajobrazu.

Z reguły maksymalna wysokość płotu wynosi około 1,2 metra. Montaż ogrodzeń powyżej tej wartości może wymagać pozwolenia na budowę. Zanim zacznie się taką inwestycję należy sprawdzić, co w takim przypadku mówią przepisy prawa miejscowego. W tym celu warto udać się do najbliższego organu architektoniczno-budowlanego.

Pięć kroków dotyczących stawiania płotu

Te pięć kroków w skrócie to: pomiar, wykopanie dziur, ustawienie słupków, montaż elementów ogrodzenia, wstawienie bramy. Montaż ogrodzeń rozpoczynamy od przygotowania wszystkich elementów niezbędnych do zaznaczenia linii ogrodzenia. Powinna ona być poprowadzona na wysokości od 30 do 50 cm nad ziemią. Za pomocą poziomicy należy sprawdzić, czy nie ma spadku i czy konieczne jest dostosowanie płotu do terenu. Aby ustawić słupki na tej samej wysokości można posłużyć się sznurem, który rozciąga się na górnej wysokości płotu. Jeśli montaż ogrodzeń rozpoczynamy bez konstrukcji, to należy zmierzyć punktowe fundamenty słupków ogrodzeniowych za pomocą linijki lub taśmy mierniczej. Na dłuższych dystansach najlepiej używać miarki, którą zaznacza się lokalizację słupków ogrodzeniowych. Odległość między słupkami uzależniona jest od wymiarów paneli ogrodzeniowych i bramy ogrodowej. Należy wziąć także pod uwagę grubość słupka. W razie potrzeby poszczególne elementy ogrodzenia należy skrócić wyrzynarką lub piłą poprzeczną, aby precyzyjnie ogrodzić nieruchomość. W kolejnym kroku za pomocą wiertarki ziemnej należy wykopać w zaznaczonych miejscach otwory pod fundamenty i włożyć kołki w podstawy słupków. Użyć należy płaskiego klina, który będzie pełnił funkcję elementu dystansowego pomiędzy drewnem a metalem. Zabezpieczy to dolny koniec słupka przed zalegającą wilgocią ponieważ po deszczu na metalowej płycie może gromadzić się woda. Aby przymocować wsporniki słupków w kształcie litery „U” do słupków, należy najpierw wywiercić otwory na sześciokątne wkręty do drewna. Po założeniu odpowiednich podkładek należy dokręcić śruby. Następnie w fundamentach punktowych osadza się słupki z belkami „U”. Do ciężkich ogrodzeń poleca się solidne kotwy w kształcie litery „H”. Do kotwienia nadaje się beton szybkotwardniejący. Mieszankę należy wymieszać z wodą bezpośrednio w wykopanym dołku zgodnie z instrukcją producenta. W stopy podporowe słupków ogrodzeniowych wbija się w wilgotny beton. Drewno nie powinno stykać się z betonem. Pion słupków pomaga ustawić poziomica. Najlepiej zacząć od zewnętrznych słupków ogrodzenia, a następnie kierować się ku środkowi. Co jakiś czas trzeba sprawdzić prawidłową odległość pomiędzy słupkami. Pracować należy szybko z uwagi na szybkotwardniejący beton. Wyschnięcie fundamentu zajmuje około godziny. Po tym czasie można zabrać się za montaż elementów ogrodzenia. Montaż ogrodzeń, to przede wszystkim umieszczenie paneli ogrodzeniowych i bramy w odległości 5 cm od podłoża. Jako elementy dystansowe używa się kantówki.

Narzędzia do montażu

Montaż ogrodzeń należy wykonać przy użyciu odpowiednich narzędzi. W pierwszej kolejności potrzebna będzie poziomica, aby nasz płot został osadzony prosto. Ponadto do prawidłowego montażu potrzebne będą: bezprzewodowy śrubokręt, piła, wiertarka i świder.